ODA Kalině (kalina oběcná)

přírodní metody ochrany

Libí se vám kalina obecná a rádi byste ji měli na zahradě, ale nevíte, zda do přírodní zahrady patří? Chtěli byste mít na zahradě jenom „užitečné“ keře a nevíte, k čemu je kalina dobrá? Tak je tu dobrá zpráva :)- kalina obecná je prospěšná jak pro přírodu- pro opylovače a drobné zvířectvo, tak i pro lidské zdraví!

Kalina obecná, všem dobře známý keř, je velmi ozdobná ve všech sezonách – na jaře a v létě svými vyřezávanými zelenými listy a bílými květy, na podzim červeně zbarveným listím a v zimě je nádherně obsypaná malými červenými kuličkami. To, že je i velmi léčivá, však ví jen málokdo. Na českých internetových stránkách je jen velmi málo informaci o jejich prospěšných účincích, v některých zdrojích se dokonce uvádí, že je jedovatá. V lidovém léčitelství jiných slovanských zemi, třeba na Ukrajině a v Rusku, a také v kulinářství se používá odjakživa a hojně, a celkově se považuje za velmi prospěšnou rostlinu. Říká se tam – kdo s kalinou kamarádí, tomu doktoři neradí J, a proto jsem se rozhodla, že nastuduju ty informace a přeložím je do češtiny.

Všechny části kaliny jsou léčivé. Bobule obsahují velké množství prospěšných látek, nejvíc vitaminy A, C (víc než citrusy), E, P, esenciální oleje, kyseliny listovou, askorbovou a jiné, vápník, železo, zinek, jod, draslík, selen a jiné prvky. Z bobuli se dělají čaje, odvary, smíchávají se s medem a nebo cukrem a jí se zasyrova.  Kůra kaliny (i kůra kořenů) obsahuje pryskyřici, třísloviny, fytosterol, flobafen, viburnin, organické kyseliny (octovou, olejovou atd.) a dělají se z ni hlavně odvary. Léčivé jsou i listy a květy, a také pecičky.

V léčitelství se kalina obecná používá při:

  • zvýšeném cholesterolu
  • cukrovce, pro zlepšení stavu
  • zánětech pokožky, při ekzémech a jiných onemocněních
  • angině, zápalu plic, bronchiálnímu astmatu, kašli
  • děložním krvácení, silných menstruacích
  • onemocněních trávicího systému (kolitidě, gastritidě, enterokolitidě, žaludečním vředům). Zlepšuje trávení
  • při vysokém krevním tlaku
  • při onemocněních jater, žlučníku, hepatitidě
  • zlepšuje tonus děložních svalů
  • odvádí přebytečné tekutiny z těla, zmenšuje otoky srdečního a ledvinového původů
  • zlepšuje odhleňování a zjemňuje kašel

 

kalina obecná

Kalina obecná na podzim

Kalina obecná – použití

Používá se kalina obecná na mnoha způsoby- dělají se z ni čaje, odvary, používá se zevně (při ekzému a furunkuloze), čerstvé bobule se jí smíchané s medem nebo cukrem a nebo přímo z keře (to mám nejradši :)- při procházkách zahrady se psem).

V kulinářství se z kaliny dělají marmelády, šťávy, kompoty, vína, likéry, náplně do koláčů a buchet.

V kosmetologii se kalina obecná používá na výrobu krémů a masek na obličej, ruce a vlasy, masky se snadno dělají i v domácích podmínkách – zlepšují stav kůže a vlasů.

Bobule kaliny efektivně působí proti plísním, bakteriím a některým vírům. Pokud nemáme možnost si vyvařit nebo vyfiltrovat vodu, dáme na dno džbánu hrozny bobuli a po několika hodinách vodu můžeme bez rizika pit.

Neměli by kalinu používat těhotné a kojící ženy, hypotoníci (lidé s nízkým krevním tlakem) a také při onemocněních ledvin a trombózách.

 

Moje osobní zkušenosti s kalinou začínají v dětství, kdy moje babička dělávala každý týden pirohy s kalinou, velmi chutné, bohužel se recept nezachoval. Dnes máme na zahradě kalin spoustu, hlavně v živém plotě, a v zimním období sním denně 8-10 kuliček. Chuťové to není žádný zázrak, kuličky mají kyselo-hořkou chuť, ale v menším množství se to dá :). Bobulky po přemrznutí také sbírám ukrajinským kolegům, dělají si z nich domácí lék na vysoký tlak – promíchávají je s cukrem, dávají  do zavařovaček do lednice a denně používají 1 polévkovou lžíci.

Jí kalinu a náš pes :).

I kdybyste se neodvažili na konzumaci kaliny, tak uřčitě to stojí za to pořidit si ji na okrasu a na podporu opylovačů!

Kalině zdar!

Pro více inspirace se můžeš přihlásit do FB skupiny

 

Mohlo by Vás také zajímat