Kdy a jak sázet česnek – 6 kroků

Návod na sázení a celkové pěstování česneku
Kdy a jak stříhat trvalky

Jak sázet česnek? Jak pěstovat?

Pěstování česneku je velmi jednoduché. Během sezóny vyžaduje minimální péči – udržovat bez plevele, v období sucha občas zalit (stačí jednou za 7-10 dni vydatně) a až se objeví květní stonky, tak je ustřihnout. Ustřižení květů je diskutabilní, někteří to nedělají a prý rozdíl ve výsledku není, já je ale stříhám, aby se rostlina zbytečně nevysilovala. Ustřihávají květy i moje rodiče a ustřihávali i prarodiče .
Jak sázet česnek, čím začít?
Na připraveném odpleveleném záhoně uděláme brázdičky 10-15cm od sebe a zhruba 5cm hluboké, nemusí to být přesně, stačí přibližně. Připravíme sadbu – vybereme ty nelepší, největší hlavice, rozdělíme na jednotlivé stroužky. Doporučuju koupit k sázení český česnek, ne dovezený odněkud z dálky, třeba z Činy.
Stroužek má jednu část zaostřenou, to je špička, z ni vyroste mladá rostlinka. Z druhé strany je taková „prdelka“, z které vyrostou kořeny. Sázíme jednotlivé stroužky do brázdiček „prdelkou“ dolu asi 10-12cm od sebe. Následně zahrábneme zeminou, pohnojíme a zamulčujeme. Zalévat po výsadbě není potřeba.
Hnojit můžeme koňským, kravským nebo jakýmkoliv hnojem, co zrovna máte k dispozici. Asi bych nedoporučila úplně čerstvý, ještě horký hnůj, ale týden – dva odleželý už může být. Hnojíme přiměřeně, česnek nepatří k plodinám, náročným na živiny, a stačí to udělat jenom 1x do roka, při výsadbě. Nemáte-li k dispozici hnůj hned, můžete pohnojit na jaře nebo v zimě.
K mulčování se hodí sláma, slámu seženete od zemědělců nebo od chovatelů koni. Může být i tenčí vrstva posekané trávy, pokud je bez semen. Pozor – nedávat posekanou trávu tlustou vrstvou, může se zapařit. Může posloužit k mulčování i štěpka z listnatých stromů v tenčí vrstvě.
Máte-li na zahradě těžký jíl, který nepropouští vodu, tak doporučuju, než začnete sázet česnek, předem záhon „odlehčit“ – přidat písek, kompost (přidáte-li kompost, potom nehnojte) nebo na hloubku 15cm jíl promíchat se substrátem z kompostárny (bude-li to tzv „zahradnický substrát s kompostem“, tak také potom nehnojte).
Kdy sázet česnek?
Nejlepším obdobím pro sázení česneku je listopad. Teploty jsou většinou pod 10 stupňů, stroužky se nepustí hned do růstu, ale budou se postupně zakořeňovat a až na jaře porostou. Byla-li zima „normální“, se srážkami, tak nemusíme hned na jaře začít zalévat, rostlinky pod mulčem si vystačí se zimní vlahou dlouho a nezalévání je donutí kořenit hlouběji.

Kdy sázet česnek podle lunárního kalendáře? Nejlepší volbou jsou dny kořene a nebo dny plodu při ubývajícím měsíci.

Přejít na článek o pěstování arónie TUDY nebo na článek o přírodních způsobech ochrany rostlin TUDY .
Další informace o česneku najdete ve Wikipedii.

PŘIPOJTE SE K MÉMU NEWSLETTERU

Chcete-li dostávat informace o novinkách, zanechte mi svuj email.

Jednou do mesíce Vám budu posílat newsletter.