Kdy a jak stříhat trvalky?

4 důvody, proč stříhat trvalky na jaře.

Se začátkem podzimu obvykle přichází otázka- kdy a jak ostříhat trvalky – odstranit suché stonky, listy a odkvetlá květenství.

Kdy a jak stříhat trvalky

Obecně platí, že se trvalky a trávy stříhají na jaře. Jsou k tomu minimálně 4 důvody.
Prvním důvodem je ochrana rostlin. Do uříznutých stonků by se mohla dostat voda, která při minusových teplotách zmrzne a poškodí rostliny. Když to přece ostříhat musíte z nějakého důvodu, stříhejte to našikmo a těsně u země.

Druhým důvodem je velké množství semen v odkvetlých květenstvích trvalek, která v zimních měsících slouží potravou pro semenožravé ptáky (stehlíky apod.), s ubýváním přírodních zdrojů potravy bude to pro malé opeřence příjemných překvapením. Odmění vás za to radostným štěbetáním a pojídáním škodlivého hmyzu na jaře.

Dalším, třetím důvodem je okrasnost. Suché květy bývají často velmi dekorativní, a co teprve až napadne sníh a budou pokryty bílými čepičkami…
Jaké druhy jsou okrasné i v zimě? Jsou to třapatky, rozchodníky, kokardy, máčky, hortenzie, česneky, zápleváky, bělotrn, okrasné trávy.
4.důvodem proč stříhat trvalky až na jaře je to, že v suchých stoncích a květech zimují některé druhy hmyzu, tak nechme je v klidu spát…

Trvalky ostříháme na jaře, ideálně než vykvetou jarní cibuloviny, abychom je potom nepoškodili řezem. Před krokusy a sněženkami se to nedá, ty kolikrát kvetou už v únoru, ale ke konci března už bývají po odkvětu, takže to krásně stihneme než začnou kvést tulipány, narcisy apod. Suchou ostříhanou hmotu rozdrtíme a necháme na záhonech, poslouží nám jako mulč – ochrání půdu před vysycháním a omezí růst plevelů. Pokud máte záhony zamulčované kamínky (štěrkem, kačírkem), je vhodné tu hmotu odstranit. Já ji dávám jako mulč ke stromkům.

Trvalky ostříháme blízko u země, trávy – na 10-15cm.

Víte, že některé trvalky a letničky kvetou až do prvních mrázů, i v listopadu? Které to jsou najdete v mém článku I v říjnu to kvete.