Kdy a jak sázet cibuloviny – návod na výsadbu.

Kdy, jak sázet cibuloviny, na co si dát pozor při nákupu a další rady.

přírodní metody ochrany

Každý začátečník řeší otázku, kdy a jak sázet cibuloviny, v jakou dobu a jak daleko od sebe.
Pojďme se na to podívat.

Všechny cibuloviny můžeme rozdělit na 2 tipy:

– Jarní, které se sazí na jaře a kvetou v létě nebo na podzim, to jsou jiřiny, mečíky, begónie, kany, kaly, montbrécie a další.

– Podzimní, které se sazí na podzim a kvetou příští rok na jaře, v létě a některé druhy I na podzim. Jsou to tulipány, narcisy, hyacinty, krokusy, sněženky, okrasné česneky, ladoňky, modřence, bledule, ocuny a další.

Při nákupu cibulek dejte pozor na to, aby byly pevné a neměly žádnou plíseň, hlavně v uzavřených sáčcích po více kusů se stává, že některé cibulky jsou už nahnilé.

 

Kdy a jak sázet cibuloviny?

Podzimní výsadba, teda výsadba podzimních cibulovin– říjen- listopad, případně začátek prosince. Obecně platí, že čím dřív zasadíme, tím lip se zakoření před příchodem zimy, ale neměli bychom sázet pokud je venku pořad teplo (což často bývá v říjnu, klidně i celý říjen může být teplý), hrozilo by, že cibulky začnou prorůstat už na podzim. S největší pravděpodobnosti potom v zimě zmrznou, zbytečně by to cibulky vysílilo. Takže pravidlo je – teplota půdy má být pod 15°C.

Jarní výsadba (duben až květen): Sem patří cibuloviny jako jiřiny, mečíky nebo begónie, které jsou citlivé na mráz. Tyto cibulky je nutné sázet až po posledních mrazech, teda až nebo těsně před Ledovými muži (12.-14. května).

Jak hluboko sázíme?

Hloubka výsadby závisí na velikosti cibulky:
Obecné pravidlo: cibulku sázíme zhruba dvakrát až třikrát hlouběji, než je její výška. Například, pokud je cibulka vysoká 5 cm, sází se do hloubky 10–15 cm.
Přehled hloubky pro různé cibuloviny:

  • Tulipány, narcisy: 10–15 cm
  • Krokusy, sněženky: 5–8 cm
  • Mečíky, jiřiny (jarní cibuloviny): 8–10 cm

Jak daleko od sebe můžeme cibulky sázet?
Potřebujeme nechat cibulce prostor jednak pro vytvoření pořádného kořenového systému, který bude mít dostatek živin pro sebe, a jednak pro dělení, jelikož se cibuloviny množí právě dělením matečné cibulky. Takže sázíme:

  • Menší cibuloviny (krokusy, sněženky): 5–10 cm od sebe.
  • Střední cibuloviny (tulipány, narcisy, hyacinty): 10–15 cm od sebe.
  • Větší cibuloviny (mečíky, jiřiny): 15–20 cm od sebe.

Jakou půdu použit při výsadbě cibulek?

Cibuloviny mají rády dobře propustnou půdu. Pokud máte těžkou jílovitou půdu, je potřeba ji aspoň trochu vylepšit přidáním písku, drobného štěrku, kompostu, organického materiálu – aby se zlepšila drenáž a nezadržovala se voda.

Máte-li půdu písčitou, prospěje jí přidání kompostu.

Kam sázíme?

Většina cibulovin má ráda slunné stanoviště, některé ale dobře snáší I polostín, jsou to ladoňky, bledule, puškinie, kandíky, modřence, medvědí česnek, plané tulipány, hyacintovce britské a španělské.

Já ráda sázím cibuloviny po malých skupinkách – narcisy a tulipány po 3-4ks, krokusy, sněženky, modřence třeba po 5ks, vypadá to (z mého pohledu) líp než když jsou po 1ks. Cibuloviny totiž nekvetou všechny ve stejnou dobu, jako první se objevují sněženky, potom krokusy – od konce února a v březnu, potom v dubnu tulipány a narcisy, lilie a většina česneku až v létě, podzimní krokusy na podzim. 

Cibulky sázíme špičkou nahoru, po vysázení zamulčujeme mulčovací kůrou, štěpkou nebo slámou a zalijeme, při podzimní výsadbě pohlídáme, aby nedošlo k přemokření půdy. Tipy na druhy mulče najdete ZDE
Pro více informaci mě sledujte na FB

Mohlo by vás také zajímat

přírodní metody ochrany

Přírodní metody ochrany rostlin

PŘIPOJTE SE K MÉMU NEWSLETTERU

Chcete-li dostávat informace o novinkách, zanechte mi svuj email.

Jednou do mesíce Vám budu posílat newsletter.