Čím mulčovat – 7 druhů mulče

Nejpoužívanější druhy mulče
Kdy a jak stříhat trvalky

Druhy mulče – jak a čím mulčovat.

Nejdřív ale otázka – proč vůbec mulčovat?

Mulč chrání půdu proti vzdušné a vodní erozi a dobře udržuje vlhkost v půdě, snižujíc tím pádem frekvenci zalévání a množství vody. Významně snižuje prorůstání plevele. Rozkládající se mulč vytváří živiny pro rostliny, potravu pro půdní živočichy. V mulči se ukrývají a v zimě i zimují hmyzáci.

Čím mulčovat záhony, mladé stromky a keře?

Uvedu nejrozšířenější druhy mulče, které používáme na zahradách svých klientů a na své přírodní zahradě.

Sláma.
Ideální na mulčování zeleninových záhonů – tenčí vrstvou, aby se pod ní nehromadili slimáci. Hodí se na mulčování i keřů i stromků. Sehnat se sláma dá od místních zemědělců nebo od chovatelů koni, máte-li možnost sehnat bio-slámu od biopěstitelů – značka Ideál pro pěstování zeleniny.
My slámu kupujeme od místního zemědělce, velký balík vystačí na 3 roky, je potřeba ho ale přikryt plachtou, aby vlivem dešťů nezplesnivěl .
Seženete-li slamatý hnůj (hnůj smíchaný se slámou, která se používala jako podestýlka ve stájích), tak zároveň i pohnojíte.
Štěpka.
Hodí se na mulčování stromků a keřů, okrasných záhonů, vysypání cestiček mezi záhony atd. Štěpka z jehličnanů mírně okyseluje půdu, pokud už ji kyselou máte, tak je lepší se podívat po zdrojích štěpky z listnáčů, hlavně pro ovocné stromky a keře.
Štěpka se moc nehodí na mulčování zeleniny, vytváří houbové prostředí, které svědčí spíše stromům, keřům a trvalkám. Pokud ji přece na zeleninu používat chcete, je lepší ji rozdrtit na menší části.
Kde sehnat? Od technických služeb, co udržují silnice, polní cesty a také zeleň ve městech (pokud teda mají vlastní štěpkovač), z pil, od firem, co zpracovávají dřevo na topení a dodávají štěpku do kotelen, od arboristů, co kácí a štěpkují stromy (my zrovna máme od nich), od různých lesních společnosti atd.

Kůra.
Kura je dobrá na mulčování okrasných dřevin nebo třeba i některých ovocných, co mají rády kyselejší půdu (maliny, ostružiny, kanadské borůvky atd.), protože kůra se u nás prodává hlavně z jehličnatých stromů a ta půdu mírně okyseluje.
Kůra se prodává v každém hobbymarketu a zahradnictví, potřebujete-li větší množství – tak volně loženou z nejbližší kompostárny.
Štěrk.
Je výborný na mulčování květinových záhonů. Doporučená frakce – 8-16mm. Třeba v Dendrologické zahradě v Čestlicích u Prahy můžete vidět stovky metrů čtverečných trvalkových záhonů právě se štěrkem.
Posekaná tráva.
Posekána vyšší tráva i s kvetoucími kytkami i se semínky se hodí na mulčování keřů a stromků, na záhony ne – kvůli semínkům, aby se nevysemenily a nepřidávaly nám práci s pletím. Na záhony můžeme dávat nižší trávu bez semínek, třeba z nehnojeného trávníku. Čerstvě posekanou trávu nedáváme hned tlustou vrstvou, zapařila by se, raději přidáváme postupně nebo používáme zavadlou.
Náš nejčastější druh mulče pro stromy na louce – posekáme, shrabeme a dáme ke stromům.
Listí.
Mírně okyseluje půdu, hodí se hlavně k mulčování stromů a keřů. Zkratka necháváme spadané listí a nehrabeme.

Oblázky se hodně ohřívají na slunci, pozor na to.
Ustřihnuté větvě s prořezávání se také hodí na mulčování. Většinou je zkrátím na kratší kousky a nechám přímo pod stromy a keři.
Při odpovědi na otázku Čím mulčovat? se také můžeme řídit principem:

  • Hrubší a sušší mulč podporuje houbové prostředí – hodí se ke stromům, keřům a trvalkám
  • Vlhký a nadrobno rozdrcený mulč podporuje bakteriální prostředí – hodí se na zeleninu.

A pravidlo, které platí pro všechny druhy mulče – pořádné odplevelení před mulčováním je nutné! A nebo použijme kartony :).

Nevýhodou používaní organických druhů mulče je to, že se pod nimi můžou ukrývat slimáci a řadí tam hlodavci, což v případě hrabošů a hryzců může být nebezpečné pro kořeny mladých dřevin a také trvalek, přinos mulče je ale mnohonásobně větší. Proti hrabošům můžeme chránit kořeny chovatelským pletivem (od té doby, co ho dáváme do výsadbových jam kolem kořenů, u nás nepadl ani jeden stromek). Slimáci – to už je povídání na dýl, jak na slimáky bez chemie si můžete přečíst v mém článku TADY.

Při napsání článku byly částečně použity materiály z publikace „Spolupráce s mikroby“, vydané Permakultura CS.
Nemůžete se rozhodnou, čím mulčovat? Nechte poradit ve FB skupině TADY.

PŘIPOJTE SE K MÉMU NEWSLETTERU

Chcete-li dostávat informace o novinkách, zanechte mi svuj email.

Jednou do mesíce Vám budu posílat newsletter.