Jak vybrat jabloň nebo hrušeň na zahradu. 7 tipů.

Jak vybrat jabloň nebo hrušeň na zahradu - 7 tipů.
Kdy a jak stříhat trvalky

Jak vybrat jabloň nebo hrušeň na svojí zahradu správně? Na co se podívat?

 1. Podnož. Jeden z nejdůležitějších bodů. Podnož ovlivňuje jak velikost stromu v dospělosti, tak začátek plození a celkové zdraví a dlouhověkost stromu.
  Podrobněji o podnožích v dalších příspěvcích.
  Nějaké podnože najdete na www.prodejstromku.cz
 2. Dalším důležitým bodem, jak vybrat jabloň/hrušeň, je doba dozrávání plodů. Jablka a hrušky bývají letní, podzimní a zimní (sklízejí se v listopadu a uskladňují se ve sklepe). Nemáte-li sklep, volte letní nebo podzimní.
 3. Jabloň a hrušeň potřebují opylovače, nejsou samosprašné. Nejsou-li v blízkosti v zahradách sousedů jiné jabloně a hrušně, tak potřebujete 2 od každé.
 4. Podmínky pěstování. Jste-li v chladnější oblasti, pečlivě vybírejte v popiscích prodejců odolné odrůdy, vhodné do drsnějších podmínek.
 5. Výška založení koruny. Chcete-li větší strom a chcete mít možnost pod nim volně chodit, třeba i se sekačkou, tak volte tvar „vysokokmen“, u kterého se koruna zakládá vysoko. Tento tvar je možný jenom u stromů na silnějších podnožích, slabá podnož vysokokmen neudrží. Chcete-li menší jabloň – s nízkou korunou – volte tvar „čtvrtkmen“ nebo „polokmen“ s nízko založenou korunou.
 6. Barva a chuť. Nespoléhejte na víru „v zahradnictví určitě budou mít dobré odrůdy“, vygooglíte si každou konkrétní odrůdu a podívejte se, co píšou o chuti plodů.
 7. A poslední princip, jak vybrat jabloň nebo hrušeň, je Odolnost vůči nemocím. Čím větší je rezistence proti chorobám, tím samozřejmě je lepší pro vás, nebudete muset jabloně nijak ošetřovat. Hlavními problémy u jabloni jsou stroupovitost a padlí. Sazovitost bývá jenom na povrchu plodu a ničemu neškodí. U hrušni velkým problémem je rez hrušňová, rezistentní odrůdy bohužel neexistují. Mezihostitelem je většina druhů OKRASNÝCH jalovců (ne náš domácí).

Chci si čist víc o dřevinách na přírodní zahradu a přejdu na článek o arónii TADY.

PŘIPOJTE SE K MÉMU NEWSLETTERU

Chcete-li dostávat informace o novinkách, zanechte mi svuj email.

Jednou do mesíce Vám budu posílat newsletter.