Založení permakulturní zahrady/ovocného sadu na Moravě

Založení permakulturní zahrady. Přáním klienta bylo mít co nejrozmanitější ovocný sad se skoro všemi druhy stromů, které by se dalo pěstovat v nadmořské výšce 460m. Pozemek je ze všech strán obklopen vodou a za ni lesem, je plný slunce a dobré energie. Realizace proběhla na jaře 2021, v zimě před tim proběhly terenní práce, navyšil se teren o 1 metr kvůli vysoké spodní vodě. Stromy se sázely do původní hlíny namíchané s kompostem, ke každému stromu se dal kůl a ochranné pletivo proti okusu zvěři. Ke keřům jsme dali reději pletivo také, první zimu sad měl být bez hlídání. Kvůli vysokému riziku ožrání kořenů hryzci a hraboší jsme každou sazenici sazeli do koše z chovatelského pletiva.
Před domem jsme zasadily několik vzrostlých líp kvůli stínu a kousek od domu živý plot z původních českých keřů, který měl zabranit pohledům na terasu z turistické stezky v lese.
Všechny výsadby zdárně přežily první zimu, prosperují a už brzo budou plodit.
Výsadba vzrostlých líp proběhla ve spolupráci s ArboGard s.r.o., většina starých odrůd ovocných stromů je ze Starých odrůd z Moravy.